Górna półka: BLACK IPA

Piwna rewolucja rozhulała się w Polsce na dobre, a nowe inicjatywy kraftowe pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jak wynika z informacji przygotowanych przez blog Piwna Zwrotnica (świetna robota), w 2018 r. browary wprowadziły w Polsce na rynek 2013 premier (dla porównania w 2017 r. wyszło 1561 nowych piw). Starzy wyjadacze zaczynają mieć problemy z ogarnięciem całości, a co dopiero osoby, które sięgają po swoje pierwsze piwo w stylu India Pale Ale, Stout czy Porter.

Jak się nie zagubić w tej piwnej dżungli?

Proponuję Ci cykl „Górna półka„, który pomoże wyłowić ze sklepowych półek te piwa, które są najlepszymi przedstawicielami danego stylu. W jednym miejscu będziesz mógł zobaczyć, jakie piwa zbierają dobre opinie i są cenione przez konsumentów. Zestawienia będę przygotowywał na podstawie trzech najpopularniejszych portali agregujących oceny piw tj. Ratebeer, Untappd i Polski Kraft.
Poniższy ranking piw w stylu Black IPA (aktualny na dzień
18.11.2018 r.) został uporządkowany według wyznaczonej przeze mnie oceny ogólnej, która jest wypadkową liczby ocen i średniej oceny uzyskanej przez dany trunek. Informacja dotyczy tylko polskich piw, które zostały ocenione na wszystkich ww. portalach (piwa oceniane są w skali od 1 do 5, gdzie najwyższą oceną jest 5).

Leave a Reply